25 Ocak 2011 Salı

Taxi Driver

Taksi Şoförü, 1976 yapımı bir Martin Scorsese filmidir. Film tam bir yeni dönem kara film örneği olarak karşımıza çıkar. 

26 yaşındaki Travis Bickle uykusuzluk çekmektedir, bu sebeple geceleri çalışmak ister ve böylece Newyork'un çeşitli yerlerinde taksi şoförlüğüne başlar. Diğerlerinin aksine herkesi arabasına alıyordur Travis. Sıklıkla bir tufan çıkmasını ve şehirdeki tüm pisliklerin temizlemesini dilese de onların içindedir hep. Çok fazla konuşmayan Travis'in başağrıları ve uykusuzluğu devam ederken içinde bulunduğu yalnızlık da günden güne deliliğe bırakır kendini. 

"Hayatım boyunca hep yalnızdım, heryerde, barlarda, arabalarda, kaldırımda ve dükkanlarda. Heryerde. Kaçış yok. Tanrının yalnız kuluyum!"

Geçen günlerle birlikte Travis kararlar alır, bundan sonra herşey organize olacak der ve çalışır. Kendisine silah alır. Hayatının tek bir amacı olduğunu, artık başka seçeneği kalmadığını söyleyerek deliliğin son noktasında kendisini dışarı atar. Sonuç olarak isteği suikasti gerçekleştiremese de üç kişiyi öldürerek bir kızı sokaklardan kurtarır ve hiç beklemediğimiz bir şekilde kahraman olur. O kadar cinayet üzerine kendisini vurmak istese de başarılı olamaz çünkü kurşunu bitmiştir, polisler geldikten sonra elini başına koyar ve o çılgın bakışlarıyla sinema tarine geçer.

Bugün filmle birlikte yaşamın en uç noktasına savruluyor ve orda kalıyoruz...

Hiç yorum yok: